Finance

Třetina exportérů v Česku nedokáže vytěžit benefity bezcelních dohod a zbytečně dál zatěžuje zboží clem

Přestože dohody o volném obchodu přinášejí exportérům miliardové úspory ročně, v průměru každý třetí vývozce v Česku nedokáže ekonomicky vytěžit jejich benefity, upozorňuje šéf společnosti Gerlach Luděk Procházka. Nejnověji jde o dohodu mezi EU a Japonskem, díky které lze od února 2019 obchodovat s nulovou nebo sníženou celní sazbou. V průběhu letošního roku přibude Singapur, na začátku příštího roku Vietnam. S velkým otazníkem je z hlediska exportu ještě nedávno velice nadějný obchodní blok Mercosur, kam patří Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay.

Česká koruna je vůči euru nejsilnější za 5 let

Česká koruna posílila pod hranici 25,30 CZK / EUR. Její kurz je vůči euru nejvyšší za posledních pět let. Koruna posiluje díky očekáváním týkajícím se růstu sazeb. Od dubnového ukončení kurzovního závazku si už koruna připsala vůči euru téměř 7%.

Pojišťovnou roku 2015 je Allianz

Allianz pojišťovna slaví historické vítězství. Poprvé za dobu trvání prestižní soutěže Fincentrum Banka roku 2015 posbírala včera jedna společnost výhry ve všech třech kategoriích z oblasti pojišťovnictví.