BMW musí v USA zaplatit pokutu za pozdní ohlášení defektů

Německý výrobce luxusních vozů BMW dostal ve Spojených státech pokutu tři miliony dolarů (více než 57 milionů Kč) za to, že v roce 2010 úřady včas neinformoval o zjištěných bezpečnostních závadách a nutnosti svolat některé vozy ke kontrole.

Uvedl to Národní úřad pro bezpečnost v silniční dopravě (NHTSA), který zjistil pochybení u 16 případů, kdy bylo nutné svolat auta do servisu. Americké federální úřady vyžadují, aby automobilky o problémech, které mohou být potenciálně nebezpečné pro posádku, informovaly do pěti dnů od zjištění. Nedostatky se zjistily u společnosti BMW of North America, která působí na americkém trhu. 
    

V rámci vyrovnání s NHTSA slíbila mateřská společnost Bayerische Motoren Werke (BMW) i její severoamerická součást, že provedou interní změny. Jejich cílem je zajistit, že automobilka bude zjištěné problémy hlásit ve stanovených termínech. "Pro bezpečnost cestující veřejnosti je naprosto zásadní, aby se závady a nutnost kontroly automobilu hlásily v co nejkratší době," uvedl zástupce NHTSA David Strickland.

 

"Náš úřad očekává, že všichni výrobci budou otázku bezpečnosti vozidel řešit rychle a otevřeně," dodal. Pokuta, se kterou automobilka souhlasila, je podle agentury Reuters za podobný prohřešek v USA největší za poslední asi dva roky. Tehdy zaplatila téměř 50 milionů dolarů japonská automobilka Toyota Motor. Defekt, který nenahlásila, se týkal náhlého zrychlení vozidla.

 

Galerie (1 fotografie)

transport-logistika.cz, ČTK

Podobné články