Škoda Karoq: špatná zpráva pro konkurenci

První kilometry za volantem nového SUV jsme odkroutili na silnicích na Sicílii a připadali jsme si jako doma. Tamější silnice jsou totiž stejně kvalitní jako ty naše. A někdy i horší, takže o chování podvozku toho víme opravdu hodně. Víme také, jak jezdí tříválec 1.0 i nový čtyřválec 1.5 TSI.

Hned na úvod musíme říct, že konkurence to bude mít po příchodu Karoqu pořádně složité. Nové kompaktní SUV, které nahrazuje oblíbený model Yeti, se totiž povedlo. Tohle sdělení ale asi nikoho nepřekvapí, protože Škodovka si už dlouho drží velmi vysoký standard.

Už ne kus auta navíc

Karoq je klasický zástupce segmentu kompaktních SUV, svými vnějšími rozměry 4382 x 1841 x 1603 mm se řadí do nejnabitější kategorie kompaktních SUV. Škodovka se tentokrát nedržela svého tradičního motta kus auta navíc, protože ani moc nemohla. Karoq je totiž přímý sourozenec Seatu Ateca, kdežto třeba Kodiaq je unikát. Byť postavený na koncernové platformě. To ale neznamená, že by byl Karoq malý. Uvnitř nabízí dost místa a spolu se zavazadlovým prostorem o objemu od 479 do 588 l podle posunutí zadních sedadel hravě splní nároky rodinného vozu. Základní otázka zní, s jakým motorem ji koupit.

Litr nepřekvapil

Vůbec nejvíc jsme byli pochopitelně zvědavi na dvě benzinové „neznámé“, tedy na tříválec 1.0 TSI a čtyřválec 1.5 TSI. Z letiště v Palermu jsme vyrazili se základním motorem pod kapotou, tak jsme k němu i přistupovali. Vůbec to nebylo špatné svezení, v lecčems mě motor dokonce překvapil. Výkon 85 kW (116 k) není na auto vážící 1265 kg poddimenzovaný, ale má pochopitelně své limity. A ty přijdou poměrně záhy. Do 90 km/h jsem nějaký nedostatek nepociťoval, podobně jako v Octavii se tříválec svižně rozjíždí. Skoro jako by to ani nebyl takový kolibřík. V našem případě hodně pomáhal i sedmistupňový automat DSG, který se neustálým řazením snaží udržet motor v těch správných otáčkách. Rozhodně to není oblast kolem 1500 otáček, kdy jinak velmi kultivovaný tříválec nepříjemně duní.

Potíž nastane ve chvíli, kdy potřebujete předjíždět. K tomu už auto potřebuje na silnici dost času a prostoru, protože koně chybí. Pro staršího člověka, který se obecně bojí předjíždět, to ale bude určitě stačit. Stejně tak manželka jezdící hlavně po městě a v jejím okolí si stěžovat nebude. Pro rodinu už bych ho ale nedoporučoval. Pokud chcete mít pod kapotou benzinový motor, tak rozumnější volbou je 1.5 TSI. K němu se ale dostaneme až za chvíli.

Litrový motor je lehoučký a stejný dojem jsme měli i z auta. Karoq se velmi dobře řídí, působí kompaktně, mrštně a obratně. Hlavně má ale komfortní pérování, tedy s litrovým motorem. Karoq se drží nového škodováckého trendu dělat pohodlnější pérování. Ve vysoké rychlosti na zvlněné silnici, které jsou na Sicílii všudypřítomné, jsem ale za volantem trochu ztrácel jistotu. To ale neznamená, že by měl Karoq nebezpečné jízdní vlastnosti, to v žádném případě. Ale třeba s těžším dieselem, který má úplně jinak naladěné pérování i účinek posilovače řízení jsem si troufale jezdit rychleji. Celkem slušná byla orientační spotřeba. Byť jsme tříválec proháněli a ani profil trati nebyl rozhodně rovinatý, po 150 km ukazoval palubní počítač orientační spotřebu 7,2 l/100 km.

Šestnáct stačí

Zájemci o vznětový motor mají tři možnosti - 1.6 TDI s 85 kW (116 k) a dvě verze 2.0 TDI se 110 a 140 kW (150 a 190 k). V Itálii jsme nestihli vyzkoušet nejsilnější naftu, která ale bude na rozdíl od většího Kodiaqu tvořit asi jen zlomek prodejů. Nejprve jsme sáhli po 150koňovém provedení, které když chcete spojit se čtyřkolkou, tak k ní vždy dostanete sedmistupňový automat DSG. Přestože tomuto motoru nechybí výkon ani síla, úplně za srdce mě nechytil. Ve srovnání s lehoučkým benzínovým tříválcem je znát větší hmota a také pérování je tužší. Zase ale jistěji sedí a nenechá se vyvézt z rovnováhy ani na příčných vlnách.

Na stejný testovací okruh jsme vyrazili i základním naftovým motorem, který nabízí stejných 116 k jako tříválec. Diesel má ale výhodu v podobě 250 Nm, což je o 50 Nm víc než 1.0 TSI. A právě 1.6 TDI mi ke Karoqu opravdu sedl. Dodává se jenom s pohonem předních kol, mezi nimi a motorem může být místo šestistupňového manuálu i DSG, přičemž tohle spojení je mimořádně vydařené. Dynamika je velmi slušná a pérování příjemnější než se čtyřkolkou. Motor je velmi době odhlučněný a orientačně spotřeboval 5,7 l/100 km. Tato jednotka by měla i přes narůstající averzi vůči naftovým motorům tvořit páteř prodejů u nás.

Vydařená premiéra

Ve vlastních řadách má ale silného konkurenta, a to zcela nový benzinový 1.5 TSI, který Karoq dostal jako vůbec první Škodovka. Tento motor nás nedávno naprosto nadchl ve Volkswagenu Golf a stejný potenciál má i v Karoqu. Ten s ním působí podobně lehkým dojmem jako s litrem, na rozdíl od něj má ale patřičnou výkonovou rezervu pro předjíždění (110 kW/150 k a 250 Nm) i s naloženým autem. Stačí jenom šlápnout na plyn a Karoq se bez odmlouvání rozjede. Automatická převodovka vědoma si síly motoru ani příliš nepodřazuje, tedy pokud na plyn stlačíte rozumně a nepřišpendlíte ho k podlaze. Občas se nám na přístrojové desce na displej objevila informace, že jedeme jenom na dva válce. 1.5 TSI je totiž vybavený technologií vypínání druhého a třetího válce ACT.

Ticho léčí

Silnou stránkou Karoqu je celkový komfort. A tím nemáme na mysli jenom pérování, které nám přišlo tužší jenom se čtyřkolkou a TDI. Platí to i o akustické pohodě, dobře odizolované jsou nejen motory, ale také podvozek. Snad jen od zrcátek se občas ozýval hlučnější svist. K pohodě za volantem přispívají i skvělá přední sedadla, která i v levnějších verzích vypadají, jako by je vyndali z Octavie RS. Velikost i tvar jsou v pořádku, mají ale na Škodovku poměrně měkké polstrování. To ale není myšleno jako výčitka. Pohodlně se sedí i vzadu, kde mohou být místo klasické lavice samostatná sedadla systému VarioFlex.

Již za týden

První auta se u prodejců objeví už 18. října. Základní cena s litrovým motorem startuje na 529 900 Kč za výbavu Ambition. Vyšší Style je o 55 000 Kč dražší. Motor 1.5 TSI se prodává od 574 900 Kč, Nejlevnější diesel 1.6 TDI pořídíte od 579 000 Kč, 2.0 TDI 110 kW se prodává od 669 900 Kč.

Galerie (6 fotografii)

transport-logistika.cz, Michal Štengl, foto auto a Škoda Auto