Provozovatelé kamionů se registrují pomalu: zahraniční dopravci vytvoří v prosinci desítky kilometrů dlouhé kolony

Společnost CzechToll představila veřejnosti výsledky dopravního modelu, který vyčíslil očekávané komplikace na hranicích České republiky při spuštění nového mýtného systému. S ohledem na minimální zájem malých zahraničních dopravců zajistit si v předstihu palubní jednotky počítá model s variantou zásadních dopravních komplikací: na vstupu do České republiky mohou dosáhnout kolony až desítek kilometrů, čekací doba na vyzvednutí palubní jednotky pak až desítek hodin. Kolony mohou přirozeně ohrozit i plynulost dopravy osobních automobilů.

Do nového mýtného systému registrovali dopravci k 10. listopadu 2019 celkem 196 tisíc vozidel, 43 % z celkového očekávaného počtu. Sedm týdnů běžících registrací postačilo velkým dopravcům, aby zaevidovali všech 171 tisíc vozidel. Za stejnou dobu provedli malí dopravci registraci jen u 25 tisíc vozidel (8 % plánu). 

„Mizivá aktivita malých dopravců může způsobit 1. prosince na hranicích ČR zásadní dopravní komplikace nejen pro nákladní dopravu, ale i pro řidiče osobních vozidel. Pouze dopravci, kteří si již zajistili palubní jednotku nebo to udělají v příštích dvou týdnech, se vyhnou dlouhému čekání v kolonách na státní hranici,“ uvedl Matej Okáli, generální ředitel společnosti CzechToll. 

Dopravní model zpracovaný na základě reálných průjezdů nákladních vozidel přes jednotlivé hraniční přechody udává počet řidičů, kteří si budou muset obstarat palubní jednotku na prvním obchodním místě při vstupu do ČR. 

Kritická situace hrozí na hraničním přechodu Lanžhot, kde mohou dosáhnout kolony až 44 kilometrů, v Bohumíně (40 km), v Českém Těšíně (22 km). Desetikilometrové kolony lze očekávat v Mostech u Jablunkova, Náchodě a Krásném Lese. Nárazové dopravní komplikace nejsou vyloučené ani u vnitrozemích obchodních míst a na ostatních hraničních přechodech. 

„Malí dopravci o povinnosti získat novou palubní jednotku vědí, ale z různých důvodů nevyužívají dostatečně dlouhou dobu deseti týdnů k jejímu splnění. Rádi bychom varovali nejen tyto dopravce, ale i řidiče osobních automobilů, že přes veškerou snahu donutit dopravce k registracím lze očekávat významné dopravní komplikace. Je na místě zvážit cesty přes hranice na začátku prosince 2019,“ dodal Matej Okáli. 

CzechToll informoval o výsledcích dopravního modelu Ředitelství silnic a dálnic ČR a navrhl opatření – ta jsou nyní diskutována se zadavatelem, Celní správou i Policií ČR. Přijatá opatření budou s nejvyšší pravděpodobností představena v týdnu od 18. listopadu 2019 spolu s aktualizovaným dopravním modelem i počtem registrovaných vozidel. 

Na stránce www.mytocz.eu se mohou dopravci registrovat on-line a palubní jednotka jim přijde poštou. Registrace je možná také prostřednictvím vydavatelů tankovacích karet, na vice než 200 obchodních místech a na 15 vybraných pobočkách Hospodářské komory. 

Kompletní Informace o novém mýtném systému získají dopravci na webu www.mytocz.eunebo na non-stop zákaznické lince +420 243 243 243. 

Stručně o společnosti CzechToll:

Díky satelitnímu mýtnému systému od společnosti CzechToll získá český stát od roku 2020 do svého rozpočtu podle odhadů o 2,5 miliardy Kč z mýtného více, než při provozu mikrovlnného mýtného systému společnosti Kapsch. Společnost CzechToll patří do skupiny PPF a je součástí dlouhodobých strategických plánů skupiny v oblasti telekomunikační infrastruktury. Satelitní mýtný systém vybudovala společně se slovenským provozovatelem elektronického mýtného a systému pro zpoplatnění osobních automobilů elektronickými dálničními známkami, společností SkyToll a. s. Díky řešení společnosti CzechToll získá Česká republika moderní satelitní mýtný systém, který umožní lépe řídit dopravu a efektivněji spravovat dopravní infrastrukturu, za řádově méně peněz než dříve. Více informací o CzechToll získáte na www.czechtoll.cz.

 

Galerie (1 fotografie)

transport-logistika.cz

Podobné články