Mercedes-Benz Future Truck 2025 s designovou lahůdkou

Koncept autonomního řízení souprav tahače s návěsem v podání vývojového oddělení Daimler AG jsme Vám již představili.

Na IAA se koncept "Mercedes-Benz Future Truck 2025" předsatvil veřejnosti a oproti předešlé prezentaci novinářské obci, šli vývojáři MB ještě dál - ukázali i svou představu o designu trucku budoucnosti. Vývoj v silniční dopravě reaguje na stále hustější provoz na silnicích a také nedostatek zkušených řidičů. Bezpečnosti přepravy tovaru pomůžou IT technologie – vše spěje k autonómnímu řízení, které se již využívá napr. v letectví, částečně i na železnicích a mořích.

Hlavní hvězdou veletrhu IAA v Hannoveru byl na největší výstavní ploše automobilky Mercedes-Benz centrálně umístěný koncept pojmenovaný Future Truck 2025. Německá značka již v létě představila prototyp soupravy tahače s návěsem. Tehdy jsme se divili maskování tahače, který i přes důkladné zamaskování překrýval současnou generaci modelové řady Actros. Proč je tahač Actros tak důkladně zamaskovaný? Nešlo o kamufláž nějakého faceliftu tohoto populárního tahače, ale o náznak toho co přišlo právě na IAA v Hannoveru - zcela nového tahače v designové úpravě podle představ vývojářů Daimler AG.

Letní prezentace nebyla o designu, šlo o praktické ukázky z provozu soupravy tahače s návěsem vybaveného autonomním systémem řízení doplněného informačními systémy a komunikačními prvky. Plně funkční koncept Future Truck 2025 zaujal odbornou veřejnost svým designem a následně ohromil nejmodernější technikou na své palubě.

Technickým základem konceptu Future Truck 2025 je systémem autonomního řízení pojmenovaný Highway Pilot ve vozidle Mercedes-Benz Actros 1845 s pohonnou jednotkou o výkonu 330 kW (449 k) a točivým momentem 2200 Nm, mířícím na kola zadní nápravy prostřednictvím plně automatizované dvanáctistupňové převodovky Mercedes PowerShift 3.

Od svého sériového základu se koncept tahače budoucnosti odlišuje designem svého exteriéru i provedením interiéru. Přední partie i boky kabiny a bočnice mezi koly charakterizují plynulé aerodynamicky tvarované linie bez hran. Jedním z nejzajímavějších detailů je osvětlení - klasické světlomety plně nahrazují LED diody v předním nárazníku a masce chladiče, které svítí modře pokud je zapojen autopilot a bíle, když se řízení ujme řidič. O změnách směru pak informuje klasickým oranžovým blikáním.

Interiér je tvarově také velmi jednoduchý, přehledný a vzdušný, plný měkkých linií. Ty spolu se zvolenými materiály čalounění sedadel, obložení podlahy i stěn a stropu vytvářejí velmi příjemné prostředí pro práci i odpočinek. Sedadlo řidiče se po zapojení systému autonomního řízení může odsunout vzad a pootočit o 45 stupňů, čímž poskytne více volného prostoru pro nohy i tělo řidiče. Sedadlo spolujezdce je umístěno až u zadní stěny kabiny, na níž jsou pod sklopným lůžkem umístěny dva digitální fotorámečky, do kterých si řidič může uložit fotografie svých nejbližších a tak si v kabině vytvořit kus domova.

Vyjímatelný tablet slouží řidiči pro práci i zábavu, lze z nej ovládat řadu funkcí samotného tahače, včetně úprav rychlosti a trasy. Dvojice displejů umístěných na A-sloupcích nahrazuje vnější zpětná zrcátka a promítá se na ně obraz z kamer umístěných na krátkých sloupcích nad dveřmi do kabiny. Vnější velká zpětná zrcátka nahradily malé kamery, čímž se výrazně snižuje aerodynamický odpor. Tahač je doplněn o návěs Aerodynamics Trailer, který Mercedes-Benz ve světové premiéře představil na veletrhu IAA v Hannoveru před dvěma roky. Tento aerodynamicky optimalizovaný návěs může snížit spotřebu kompletní soupravy až o 5 %.

Mercedes-Benz Future Truck 2025 je vybaven autopilotem pracujícím až do rychlosti 85 km/h. V současnosti je autonomní řízení soupravy již na takové úrovni, že vedle sledování trasy za pomoci dat z navigačního systému nebo udržování bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucích vozidel zvládne sledovat okolní provoz, tak že se umí automaticky uhnout ke kraji silnice v případě, že se k němu zezadu přibližuje policejní, požární nebo záchranářské vozidlo se spuštěnými majáky a sirénou.

Ve spodní části přídě tahače jsou uloženy radarové senzory s dlouhým a krátkým dosahem, které skenují situaci před vozidlem. Radarový senzor vpředu má dosah 250 m s úhlem snímání 18 stupňů. Senzor s krátkým dosahem sleduje prostor do vzdálenosti 70 metrů při úhlu snímání 130 stupňů. Radarové senzory jsou základem již dnes nabízených bezpečnostních systémů, které podporují řidiče při udržování bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla a při nouzovém brzdění. Provoz před vozidlem sleduje stereokamera, umístěná nad spodním okrajem čelního skla.

V současnosti je na tomto místě na přání umístěna monokamera asistenta pro jízdu v jízdním pruhu. Dosah stereokamery je 100 m, úhel snímání je 45 stupňů horizontálně a 27 stupňů vertikálně. Stereokamera studie Mercedes-Benz Future Truck 2025 rozpoznává jednoproudé a dvouproudé vozovky, chodce, pohyblivé a nepohyblivé předměty, veškeré objekty v rámci sledovaného prostoru a stav vozovky. Kamera rozpoznává všechno, co se odlišuje od pozadí, a díky tomu dokáže precizně stanovit i volný prostor. Stereokamera zachycuje také informace z dopravních značek a také sleduje jízdní pruhy, což je zásadní funkcí pro autonomní jízdu v jízdním pruhu.

Sledování vozovky po pravé a levé straně nákladního vozidla mají na starosti radarové senzory umístěné po obou stranách před zadní nápravou tahače. Jejich dosah činí 60 m, senzory pokrývají úhel 170 stupňů. Systém autonomního řízení konceptu Future Truck 2025 je doplňen síťovým propojením V2V (Vehicle to Vehicle - komunikace mezi vozidly) a V2I (Vehicle to Infra structure - komunikace mezi vozidlem a infrastrukturou). Každé vozidlo vybavené těmito systémy bude průběžně předávat svému okolí informace v podobě zprávy CAM (Corporate Awareness Message). Jejím obsahem jsou údaje o poloze a typu vozidla, rozměrech, směru a rychlosti jízdy, akceleraci nebo brzdění a o poloměru projížděné zatáčky.

Frekvence informačních sdělení závisí od rychlosti jízdy vozidla a od intenzity změn jeho pohybu. Při klidné jízdě to může být jedna zpráva za sekundu, při výrazných změnách i deset zpráv za sekundu. Zprávy jsou přenášeny technologií WLAN na frekvenci G5 (5,9 GHz), která je po celé Evropě jednotná. Základem je stanice ITS Vehicle Station (Intelligent Transport Systems and Services) na palubě vozidla. Komunikace mezi vozidly je standardizovaná na základě dohod v rámci konsorcia výrobců automobilů, dodavatelů, veřejných organizací a výzkumných zařízení a je pro všechny účastníky silničního provozu v budoucnu nevyhnutelná.

Mercedes-Benz uvádí, že v období mezi roky 2008 a 2025 se objem nákladní dopravy na silnicích Evropy zvýší o 20 %. V samotném Německu se má objem silniční dopravy zvýšit z dnešních 3,7 miliardy tun ročně na téměř 5,5 miliardy tun do roku 2050. To se sebou mimo jiné přinese zvýšené nároky na bezpečnost provozu. A právě vozidla s autonomním řízením, která plánuje Mercedes-Benz uvést na trh v roce 2025, mají významně přispět ke zvýšení bezpečnosti provozu. Zvláště u těžkých nákladních vozidel pro dálkovou dopravu totiž mohou výrazně snížit riziko nehod způsobených únavou a nepozorností řidiče. Do této doby musí současně zavést příslušná legislativa a komplexní síť komunikační a monitorovací techniky.

 

Galerie (6 fotografii)

transport-logistika.cz

Podobné články