Ruské ministerstvo obrany koupí tři české letouny L-410

Ruské ministerstvo obrany zakoupí tři české letouny L-410 v luxusní úpravě v celkové ceně 450 milionů rublů (275 milionů korun).

Podle informací zveřejněných dnes v oficiálním registru ruských státních zakázek má být dodávka českých strojů realizována do listopadu příštího roku. Letouny mají být využity pro potřeby vedení ministerstva. V dobách před pádem komunismu létaly v bývalém Sovětském svazu stovky těchto letounů a v poslední době se na ruský trh vracejí. V červenci roku 2009 proběhla jejich úřední certifikace, po níž bylo do Ruska prodáno dvanáct strojů.

Během letošní letecké výstavy MAKS zástupci výrobce jednali v Moskvě o dalších objednávkách, právě tam projevily zájem o luxusní variantu letounů L-410 špičky ruských ozbrojených sil. Výrobcem letounů L-410 je kunovická společnost Aircraft Industries. Jednapadesát jejích akcií drží ruský těžařský holding UGMK, zbylých 49 procent vlastní česká obchodní společnost PAMCO INT. V polovině roku 2010 podnik otevřel v ruském Jekatěrinburgu nové servisní pracoviště. Na území Ruské federace chce Aircraft Industries pro servis a údržbu letounů L-410 vybudovat celou síť středisek. Výroba těchto letounů v Kunovicích v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 2008 byly vyrobeny jen tři, v roce 2009 již šest a loni devět. Pro letošek výrobní plán počítá s 15 letouny L-410.
 

Galerie (1 fotografie)

transport-logistika.cz, ČTK

Podobné články