Námořní a lodní doprava

Rybářská loď vleče Costu Allegru k ostrovu v Indickém oceánu

Obří výletní loď Costa Allegra, která v důsledku pondělního požáru na palubě nemohla pokračovat v plavbě a zůstala vězet u Seychel, vleče francouzská rybářská loď Trévignon.

Podle agentury AP to dnes oznámil majitel lodi, italská společnost Costa Crociere, jíž patří i přibližně čtyřikrát větší loď Costa Concordia, která v lednu ztroskotala u italských břehů. K ostrovu Desroches jihozápadně od hlavní části Seychel mají plavidla dorazit ve středu odpoledne místního času. 
    
K lodi Costa Allegra odletěl také vrtulník s jídlem, satelitními telefony a krátkovlnnými vysílačkami. Na ostrově Desroches, kam si na písčité pláže jezdí odpočinout nároční turisté, včetně britského prince Williama a jeho manželky Catherine, se cestující z Costy Allegry vylodí a pravděpodobně poletí na ostrov Mahé, největší z Seychelských ostrovů. Costa Allegra vyplula v sobotu z Diego Suarez na Madagaskaru a mířila na Seychely, v pondělí na ní vypukl požár. Oheň se podařilo rychle uhasit, ale podle ředitele italské společnosti, citovaného agenturou AFP, poškodil generátory.
 
Plavidlo se nemůže samo pohybovat a uvízlo asi 32 kilometrů od Alfonsova ostrova, jednoho ze seychelských atolů a asi 370 kilometrů od cíle své cesty, kterým byl přístav v seychelské metropoli Victoria. Na palubě je 636 pasažérů a 413 členů posádky. Mezi cestujícími jsou převážně Italové, Francouzi, Rakušané a Němci, podle AFP ale také čtyři Češi. Podle dostupných informací na lodi nebyl nikdo zraněn. Zprávě o poruše na lodi Costa Allegra nemohl uvěřit Mark Thomas z Británie.
 
Spolu s dalšími lidmi na ní totiž uvízla i jeho dcera. Přitom se to stalo jen několik týdnů poté, co se jeho syn proslavil díky tomu, že pomáhal při záchraně cestujících z plavidla Costa Concordia. Thomasovy děti si na výletních lodích vydělávají jako tanečníci. V oblasti, kde se nachází Costa Allegra, se pohybují piráti. Na palubě Costy je proto preventivně devět členů protipirátské jednotky italského námořnictva, kteří by měli v případě útoku zasáhnout. Nicméně agentura Reuters připomněla, že piráti v minulosti v oblasti Seychel už unesli jachty, na velké výletní lodi si ještě netroufli. 
    
Na lodi nefunguje klimatizace ani kuchyňské přístroje, všichni cestující i členové posádky jsou ale podle Giorgia Morettiho, šéfa námořních operací společnosti Costa Crociere, v pořádku a krize na lodi nezavládla. Díky záložnímu zdroji fungují alespoň světla v kajutách. Costa Crociere uvedla, že požár vznikl ve strojovně. Jeho příčina ale zůstává nejasná. 
    
Costa Crociere vlastní i výletní loď Costa Concordia, která před více než šesti týdny ztroskotala u toskánského pobřeží. Při neštěstí zemřelo 25 z více než 4200 lidí na palubě, sedm dalších se nadále pohřešuje. Kapitán lodi Francesco Schettino, který naprosto nezvládl záchrannou akci, kvůli svému nezodpovědnému chování čelí několika obviněním. Podobně je na tom několik dalších členů posádky Costy Concordie.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button